Середовище життя людини не пусте. Воно заселене домашніми тваринами - її друзями, а також ще різноманітними ворогами. До них відносяться таргани і клопи, моль, мухи і мурахи, так звані ектопаразити - комахи, що паразитують на домашніх тваринах, а також численні комарі, ґедзі й ін. Вони забруднюють наші квартири, псують одяг, завдають шкоди продуктам харчування, нерідко є переносниками інфекційних захворювань.
Хоча в боротьбі з побутовими комахами і досягнуті визначені успіхи, вважати цю проблему цілком вирішеною не можна.
У продаж надходить велике число засобів для боротьби з побутовими комахами, що містять токсичні для них речовини. Більшість цих речовин небезпечні для людини і домашні тварин, тому всі розроблювальні препарати піддають ретельним токсикологічним дослідженням, проводять масову апробацію перших партій, державну експертизу результатів досліджень спеціальною комісією.
Безпека того чи іншого препарату забезпечується вибором нетоксичних чи малотоксичних компонентів рецептури. Визначальне значення мають властивості основної речовини, так як інші компоненти - розчинники, активатори, стабілізатори, як правило, нетоксичні. Ідеальними є речовини, нешкідливі для людей і токсичні тільки для комах, тобто з яскраво вираженою вибірковою дією.
Така речовина, як піретрум, напевно, знайома багатьом людям старшого покоління. У свій час цей дрібний жовтувато-зелений порошок, малотоксичний для людей і тварин, відмінно «розправлявся» з тарганами, клопами, мухами, блохами, міллю. Чому ж такий ефективний і безпечний препарат представляє зараз інтерес тільки для історії побутової хімії?
Піретрум - речовина рослинного походження. Його одержують, розмелюючи висушені квіткові кошики ромашки далматської і ромашки кавказької. Однак сьогодні одержувати піретрум у необхідних кількостях неможливо: для задоволення потреб населення, наприклад, тільки нашої країни необхідно виділити для посівів під ромашку площі в кілька десятків мільйонів гектарів. А чи можна одержати аналог природних піретринів (так називаються речовини, що складають фізіологічно активну основу піретруму) хімічним шляхом? Хіміки відповіли на це питання позитивно.
Піретрини - це складні ефіри хризантемної кислоти, вміст яких у сухому порошку піретруму не перевищує 0,3%. Перший синтетичний ефір хризантемної кислоти - неопінамін - був отриманий у процесі дуже складного синтезу в Японії в 1964 р.
Варто особливо підкреслити, що синтетичні піретроїди, маючи високу інсектицидну дію, у той же час малотоксичні для людини і тварин, а висока ефективність препаратів досягається при вмісті в них синтетичних піретроїдів близько 1%.
Для боротьби з побутовими комахами застосовуються і засоби, що не містять токсичних хімічних речовин. Це пастки для мух і тарганів, липкі стрічки і т.п.
Засоби боротьби з побутовими комахами і гризунами поділяються на наступні групи:
- інсектицидні препарати - для боротьби з тарганами, клопами, мухами, мурахами, червицями й ін.;
- антимольні препарати - для захисту хутряних, вовняних і шовкових виробів від молі і для її знищення;
- препарати для знищення ектопаразитів - для боротьби з комахами, що паразитують на домашніх тваринах і птахах;
- ратицидні - для боротьби з гризунами (зокрема, з мишами) у домашніх умовах;
- репелентні для боротьби з комарами, мошками, мокрицями і ґедзями.
Немає коментарів:
Дописати коментар